آب نوشت

چرا خراسان جنوبی؟

دانش ضمنی حفر و نگه داری قنات در میان مردمان این سرزمین وجود دارد؛ هم اکنون بیش از ۶ هزار رشته قنات در این استان شناسایی شده است ولی بسیاری از آن ها به علت آسیب های سالهای اخیر بلااستفاده یا کم ظرفیت شده است.

آب نوشت

چرا می خواهیم قنات را احیاء کنیم؟

تجربه نشان داده کار در زمینه قنات و آبرسانی فضای مشارکت در روستا ایجاد می نماید و با درگیر کردن روستاییان و سازمان های محلی روحیه توانمندی و میل به پیشرفت را تقویت می نماید.

قنات - خراسان جنوبی
آب نوشت

قنات

استحصال آب یعنی اینکه آب قسمتی از زمین ها که ممکن است برای کشت گیاهان ناکافی و یا نامرغوب باشد جمع نموده و به بخش دیگر زمین اضافه شود.

پیر دختر
آب نوشت

پیر دختر

مهاجرت یکی از تبعات بحران آب در خراسان جنوبی می باشد که این امر به عنوان یك پدیده و چالش اجتماعی رو به گسترش است و باعث شده مردم استان از روستاها و شهرهای كوچك به شهرهای بزرگتر مثل بیرجند و حتی به استان خراسان رضوی و تهران بار سفر طولانی مدت ببندند. در حال

به جرعت می توان گفت
آب نوشت

چالش آب در خراسان جنوبی

ه دلیل خشکسالی و همچنین کمبود و بهره‌برداری نامناسب از منابع آب و رواج خرده‌مالکی و عدم استفاده از فناوری‌های مناسب، سطح زیرکشت استان ظرفیت تامین معیشت جمعیت رو به رشد استان را نداشته است.

کشاورزی
آب نوشت

مزیت کشاورزی خراسان جنوبی

در بخش زراعی استان خراسان جنوبی محصولاتی همچون گندم، جو، پنبه، حبوبات، محصولات جالیزی و گیاهان علوفه‌ای کشت مي‌شوند. علی‌رغم افزایش آفات کشاورزی در تولید پنبه و مصرف آب فراوان این محصول این استان سومین تولید کننده پنبه در کشور است. همچنین این استان در تولید محصول پر آب‌بر مانند چغندرقند نیز رتبه هشتم کشور

قنات
آب نوشت

ابداع قنات در فلات ایران

قنات کانال آب زیرزمینی است که آب را از اعماق زمین در بالادست به سطح زمین در پایین‌دست انتقال می‌دهد. کلمه قنات عربی است ولی سیستم آبرسانی قنات در ایران ابداع شده است. ایرانیان با استفاده از قنات توانسته‌اند طی قرن‌ها نیاز خود به آب را رفع و صحراهای خشک را آباد کنند.

بحران در خراسان جنوبی
آب نوشت

خراسان جنوبی ، ثروتمند اما محروم

خراسان جنوبی ،ثروتمند اما محروم: استان خراسان جنوبی یکی از استان‌های بزرگ ایران است و از لحاظ مساحت رتبه سوم را در کشور دارد. خراسان جنوبی در شرق ایران واقع شده و مرکز آن، شهر بیرجنداست. استان خراسان جنوبی، با مصوبه مجلس شورای اسلامی و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان، در سال

اهمیت اب
آب

آب و اهمیت آن در فلات ایران

واقعیت این است که  ازمجموع آب های جهان ۹۷.۲درصد را آب شور دریاها و اقیانوس ها تشکیل میدهند. سهم آب شیرین رودخانه‌ها و دریاچه‌ها که منابع اصلی قابل استفاده برای انسان هستند ۰.۰۰۳ درصد از کل منابع آب جهان است.

اسکرول به بالا