آب رکن اساسی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

آب رکن اساسی

آب یک مولفه بسیار مهم محیط زیست و رکن توسعه پایدار، سلامت رفاه و صلح و امنیت است. دغدغه ها و چالش های اساسی بین المللی مانند تغییرات آب و هوایی، غذا و بهداشت، مهاجرت و افزایش سطوح طبیعی به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم با آن ارتباط دارد. بر این اساس، موضوع مدیریت منابع آب و سازه های بین المللی ذیربط در خصوص وقوع بحران آب و نیز ماهیت و پیچیدگیهای ذاتی آن و ضرورت دستیابی به نظام و الگوی بین المللی مناسب مدیریت آب در جهان، سبب جلب توجه جهانی به موضوع آب گردیده و به عنوان یکی از مهمترین موضوعات در کشورهای مختلف جهان در کانون توجه سیاستمداران، مدیران، برنامه ریزان، اندیشمندان و عموم مردم قرار گرفته است.
آب ضامن امنیت نسل های آتی و توسعه پایدار است. در تاثیر این عنصر ارزشمند فرهنگی بر پیدایش شهرها و تمدنها، نظریات بسیاری آمده است. به عنوان نمونه می توان به راتزل – جغرافیدان آلمان- رودخانه های بزرگی مانند نیل، کنگ، هوانگهو، بانگتسه، دجله و فرات، تیبر، پو، دانوب، الب، سن، تایمز، هودسن، اوهایو و میسیسی پی تقریبا پایه همه تمدنها سواحل پایه تمدنهای سواحل حاصلخیزشان بوده است.»
کارل ويتفوگل، پیدایش حکومت های باستان در خاور نزدیک و آسیا بر اثر گسترش و تداوم نظام آبرسانی در سطح وسیع بوده و این نهاد قدرت پایه و اساس حکومتهای استبدادی شرقی را تشکیل میدهد.۳
پیتر هاگت – جغرافیدان- در مدل فرضیاش عوامل دوازده گانه ی تنشزا میان کشوری فرضی با همسایگانش را طرح کرده است که یک سوم آنها به منابع آبی بستگی دارد و عبارتند از:
خط تقسیم آب، رودخانه مرزی، مرزهای آبی دریاچه ای و دریائی و در نهایت رودخانه ای که کانون آبگیر آن در یک کشور و حوضه آبریز آن در کشور دیگر است.”

توماس ناف – تحلیل گر منابع آب خاورمیانه – آب را تنها عامل تعین کننده در سرنوشت اراضی اشغالی و جنگ یا صلح در این منطقه می داند.
ماهیت کاهنده آب، تعارضات گسترده منافع ملی کشورهای خاورمیانه و شمال افريقاء رقابت های سنتی، بالا رفتن استانداردهای فرهنگی، بحرانی قابل پیش بینی در خاورمیانه و ایران را رقم زده است. بی تردید نگاه به آینده و عبور از این بحران و نیز دریافت جایگاهمان نزد آیندگان در برخورداری از این نعمت بی مانند و پاسبانی از آن در گذر از تاریخ و فرهنگ پیشینیانمان میسر خواهد بود.
آب در راستای تاریخ رفته بر آن از عهد بابلیان و ایرانیان باستان تا به امروز در آئینهای مختلف همچون آئین های زرتشتیان و ارمنیان، جایگاهی والا دارد. زیرا مظهر طهارت انسان و نگهبان جامعه ی بشری قلمداد می شود. و در مقابل، حفظ و حراست از این مظهر پاکی، وظیفه انسانها محسوب می گردد. در دین اسلام، نیز وضو داشتن به نیت انجام بهتر کارها و شروع بهتر اعمال که آرزوی انجام نیک آنهاست صورت می گیرد و در آن تطهير روح، بیشتر مد نظر است، تا تطهير جسم.
من همان دم که وضو ساختم از چشمه ی عشق
هفت تكبير زدم، یکسره بر هر چه که هست (حافظ)
مطالعه در قرآن، نهج البلاغه، شاهنامه فردوسی و دیوان حافظ نکات و آموزه های علمی و مذهبی و تمثیل های زیبایی را نشان میدهد که پرداختن به هر کدام در این حوزه، دانش و فرصت مطالعاتی ژرفتری را خواستار است. 

خیریه کریمان خیریه تخصصی آب در ایران.

منبع : دانشنامه عامیانه آب – اعظم علیخانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا